Kręgozmyk wrodzony i rozwojowy

Dlatego też kręgozmyk w przebiegu procesu zwyrodnieniowego należy traktować jako szczególny rodzaj zwyrodnieniowego zapalenia stawów oraz stenozę kręgosłupa w przebiegu procesu zwyrodnieniowego. Do stanu tego predysponują wrodzone zaburzenia rozwojowe wyrostków stawowych (Cauchoix).

Do współistnienia kręgozmyku wrodzonego i rozwojowego z kręgozmykiem zwyrodnieniowym dochodzi rzadko.

Podobnie jak w innych stenozach, najczęstszym objawem jest ból krzyża i rwa' kulszowa. Jednakże kręgozmyk zwyrodnieniowy może wystąpić bez stenozy. Objawy chorobowe nie zawsze idą w parze z rozległością ześlizgu.

Bóle są z reguły najbardziej dokuczliwe w momencie wstawania z łóżka i po ćwiczeniach fizycznych. Do rwy kulszowej dochodzi późno w przebiegu choroby. Niekiedy chory skarży się na bóle typu chromania przestankowego w łydkach, które ustępują po położeniu się do łóżka.

Dolegliwości bólowe związane z długotrwałą niestabilnością kręgosłupa i odczynowymi zmianami zwyrodnieniowymi z powodzeniem likwiduje noszenie gorsetu. Usztywnienie kręgosłupa jest rzadko konieczne (Newman).

Najczęściej mamy do czynienia ze stenozą idiopatyczną, która prowadzi pod koniec rozwoju kośćca do wykształcenia kanału kręgowego mniejszego niż normalnie. Z reguły zajęty jest cały kanał kręgowy i wymiar przednio-tylny jest węższy niż wymiar boczny (wymiar przednio-tylny mniejszy niż 12 mm oznacza kanał wąski). Niekiedy zwężenie jest ograniczone tylko do górnego lub dolnego odcinka kanału lędźwiowego.

Stenoza rozwojowa kanału kręgowego rzadko daje objawy kliniczne. Jednakże w tych warunkach anatomicznych nawet niewielka przepuklina jądra miażdżystego lub średniego stopnia zmiany zwyrodnieniowe mogą dawać silne objawy. Dlatego to stenozę rozwojową traktuje się jako czynnik predysponujący.

Leave a Reply