Strona główna Z życia szkoły kategoria_fotoalbum Wyobraźnia na tafli wody

WYOBRAŹNIA NA TAFLI WODY

21.02.2018 w naszym Liceum odbyła się II część warsztatów Kreatywnie myślę, twórczo działam. Zajęcia, prowadzone tym razem przez mgr Karolinę Walczak - absolwentkę ASP w Gdańsku - miały przybliżyć uczestnikom japońską technikę tworzenia obrazu na tafli wody - suminagashi.

W pierwszym etapie zajęć uczestnicy poznali historię techniki suminagashi oraz jej wariacji występujących w różnych kręgach kulturowych - metody ebru oraz europejskiego marmurkowania papieru. Następnie objaśniony został sam sposób budowania obrazu na tafli wody, metody wprowadzania tuszu na powierzchnię płynu przy pomocy pędzla oraz kształtowania plam przy użyciu mydła oraz ruchów wody.

Po takim przygotowaniu teoretycznym uczestnicy sami zmierzyli się z nowo poznaną techniką. Nietypowe zachowanie się tuszu na wodzie od razu wzbudziło zainteresowanie i entuzjazm. Uczniowie spędzili następne półtorej godziny zaabsorbowani hipnotyczną urodą barwnych kształtów.

Suminagashi pozwala na tworzenie bardzo efektownych, abstrakcyjnych obrazów osobom, które nie posiadają warsztatu plastycznego. Dzięki temu rozwija wyobraźnię plastyczną oraz zachęca do eksperymentowania. Takie działania chętnie podejmowali uczestnicy - można było zauważyć, że stopniowo doskonalili swoją technikę oraz poszukiwali różnych sposobów na kontrolowanie rozlewającego się tuszu. Każda z powstałych w trakcie zajęć prac była niepowtarzalna.

Tworzenie obrazów na powierzchni wody wymaga cierpliwości i delikatności, pewnej precyzji ruchów, a przede wszystkim - skupienia. Warsztaty sprzyjały wyciszeniu. Wprowadziły one praktykujących suminagashi w szczególny rodzaj kreatywnej zadumy. Na sali panowała cisza przerywana okrzykami zachwytów, a informacja o zbliżającym się końcu zajęć wzbudziła zdziwienie. „To już?” Czas szybko płynie, gdy spędza się go kreatywnie!

Jeśli chcesz stymulować kreatywność, poszukiwać różnych rozwiązań, rozbudzać ciekawość, wzmocnić wiarę we własne siły, to

ZAPRASZAMY NA III CZĘŚĆ WARSZTATU POŚWIĘCONEGO MANGDZE