Strona główna Z życia szkoły kategoria_fotoalbum Wymiana uczniów 2017

O tym, że „podróże kształcą”, wiadomo nie od dziś. To hasło przyświeca cyklicznej współpracy polsko –niemieckiej Gimnazjum nr 9 w Szczecinie z Burgenland-Gymnasium w Laucha w Saksonii-Anhalt.
Trzecia wizyta uczniów naszej szkoły w Niemczech, wraz z nauczycielami, panią Edytą Jędrzejewską i panem Marcinem Różańskim, odbyła się terminie 15-19.05.2017 r. Grupa polsko-niemiecka od początku bardzo dobrze się zintegrowała i porozumiewała, więc program wymiany zrealizowany został w miłej i przyjaznej atmosferze.
Po przybyciu na miejsce, nasi niemieccy partnerzy przygotowali serdeczne powitanie. Po odpoczynku i posiłku (nazwy potraw były w języku polskim!), zwiedziliśmy goszczącą nas przez najbliższe dni placówkę. Uczestnicy wymiany wymienili się także przygotowanymi dla siebie upominkami.
    We wtorek, 16 maja, grupa polsko-niemiecka, po wyczerpującej wędrówce, miała okazję uczestniczyć w zajęciach koła szybowcowego Gimnazjum w Laucha. Widok z lotu ptaka (około 500 m nad ziemią) wszystkim „lotnikom” zapierał dech w piersiach.
Kolejny dzień przygód uczestników wymiany polsko-niemieckiej upłynął pod znakiem wędrówki z Lauchy do Freyburga. Trasa licząca 7 km była okazją do podziwiania okolicznej przyrody i poznania historii tutejszego młyna pracującego tradycyjną metodą, co jest w obecnych czasach unikatowe. Następną atrakcją tego dnia było zwiedzanie szkolnej winnicy naszych partnerów. Najlepsi absolwenci Gimnazjum w Laucha mają prawo do zasadzenia tam swojego winnego krzewu oraz do umieszczenia na murze winnicy tabliczki ze swoim nazwiskiem.
W czwartek nasi niemieccy partnerzy zorganizowali dla nas spacer po okolicy, aby pokazać zabytki Lauchy. Przygotowali krótkie wystąpienia w języku angielskim, które przybliżały historię tutejszego kościoła St. Marien z XV wieku, ratusza z XVI wieku i murów miasta o długości 1112 m. Po wspomnianej świątyni oprowadził nas tutejszy kantor, który zagrał krótki koncert na zabytkowych organach. Finałem dnia była wizyta w Muzeum Dzwonów, gdzie poznaliśmy tajniki ludwisarstwa.
W piątek, 19 maja, nastąpił czas podsumowań. Grupy uczniów pracowały nad plakatami, przygotowaniem fotorelacji oraz pisemnego sprawozdania z wymiany. Po ostatnim wspólnym posiłku, nadszedł smutny czas pożegnania…

Wizyta uczniów z Niemiec w naszym gimnazjum i przyszłym XVI LO została wstępnie zaplanowana  na początek marca 2018 roku. Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji!

Realizacja polsko – niemieckiej wymiany jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu z Polsko–Niemieckiej Współpracy Młodzieży, udzielanemu za pośrednictwem Euroregionu Pomerania.

Koordynatorka wymiany: Edyta Jędrzejewska