Strona główna Z życia szkoły kategoria_fotoalbum Przerwa z książką 13

Uczniowie , którzy odwiedzili czytelnię szkolną w grudniu i styczniu i wzięli udział w spotkaniach z cyklu "Przerwa z książką" nie zawiedli się. Przedświąteczne spotkanie za sprawą p. Moniki Karpowicz przybliżyło uczniom debiutancką powieść Lisy Genovy "Motyl". To książka, która ukazuje chorobę Alzheimera bez zbędnego koloryzowania - którą zazwyczaj łączymy z osobami w podeszłym wieku, niedołężnymi, wymagającymi nieustannej opieki. W "Motylu" sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Czytelnik poznaje kobietę w średnim wieku, wykształconą, o bystrym, wciąż funkcjonującym umyśle i wspaniałej kondycji fizycznej. Alzheimer w przypadku bohaterki wygląda jak deszczowa chmura na błękitnym, czystym niebie.
"Motyl" to książka, którą bez bez względu na wiek, wyznawane poglądy czy literackie upodobania należy przeczytać, to książka która w ogólnym rozrachunku daje,( aczkolwiek nikłą nadzieję) wgląd na chorobę Alzhaimera z innej , nieco bliższej i pozbawionej uprzedzeń perspektywy.

Styczniowe spotkanie z p. Aleksandrą Mencel za sprawą przyniesionych książek zabrało nas w podróż do Nowego Jorku. Pierwsza książka Kamili Sławińskiej "Nowy Jork. Przewodnik niepraktyczny" ukazuje najbardziej europejskie z amerykańskich miast, porywające różnorodnością, stylem, ekstrawagancją. Nowy Jork to metropolia sukcesów i zawiedzionych marzeń. To wspaniała lektura nasycona realiami jak przewodnik, skrząca celnymi obserwacjami i śmiałymi puentami. To wszystko toczy się w mieście , które nigdy nie śpi, w którym czas płynie inaczej. Druga książka autorstwa Zuzanny Głowackiej (!) "Manhattan pod wodą" to zbiór felietonów , opowiadających o życiu w wielkim mieście i jego nieprzewidywalności. Autorka przez pryzmat codzienności opowiada o walce ze stereotypami, nieprzystosowaniu i życiu w obcym kraju. Lekki styl tekstów pozwala czytelnikowi poczuć czym jest "amerykański optymizm".

Zapraszam na spotkanie z cyklu "Przerwa z książką" , które odbędzie się po feriach 2.03.2017 r. a gościem będzie p. Piotr Perz.