Strona główna Z życia szkoły

User Menu

Kto jest na stronie.

Naszą witrynę przegląda teraz 41 gości 

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_counterDzisiaj629
mod_vvisit_counterWczoraj1331
mod_vvisit_counterW tym tygodniu5435
mod_vvisit_counterW tym miesiącu21161
mod_vvisit_counterWszystkie1037209
Z życia szkoły

 

 

 
Pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu "Przerwa z książką" upłynęło a atmosferze pierwszej z trzech powieści historycznych będących częścią Trylogii - "Ogniem i mieczem", pisanej "dla pokrzepieniaserc"przez Henryka Sienkiewicza. Jeżeli ktoś z czytających myśli, że teraz będzie recenzja powieści, to nic z tego. Dla nas Trylogia to klasyka, lektura, która powinna być znana właściwie wszystkim Polakom.  Ale do rzeczy, zacznę klasycznie zgodnie z porządkiem czyli od "Ogniem i mieczem" .Gdy zaczęło się ukazywać w "Słowie"(od 2 maja 1883 r.) jego odcinki czytał niemal każdy. Co więcej, bohaterów zaczęto traktować jak osoby żyjące. Na mieście ( w Warszawie) powtarzano sobie dowcipy Zagłoby, płakano po śmierci Longinusa, a gdy ukazał się odcinek opowiadający o zdobyciu Baru jedna z pierwszych czytelniczek, wpadła na mszę do kościoła  i krzyknęła : "Bar zdobyty!" po czym zemdlała. 
Cała Warszawa była spragniona wszelkich wiadomości dotyczących ich ulubionej powieści. "Ogniem i mieczem" rozsławiło bardzo Sienkiewicza. Stał się rozpoznawalny, ludzie zaczepiali go na ulicach, gratulowali, podpytywali o dalsze losy ulubionych bohaterów.
"Ogniem i mieczem" tak przychylnie potraktowane przez czytelników, zebrało sporo cięgów po ukazaniu się w wydaniu książkowym. Zaczęto zarzucać Sienkiewiczowi, że nie ma on nic wspólnego z mistrzem słowa, gdyż jego język jest "ubogi i pospolity", a bohaterowie, są nierealni. Tak czy inaczej powieść Henryka Sienkiewicza przetrwała, cały czas jest wznawiana i moim zdaniem każdy powinien ją przeczytać.
Na listopadowe spotkanie szykuje się już pani Małgorzata Kacprzykowska.  A czym nas zaskoczy...? Zapraszam wszystkich zainteresowanych na spotkanie 16.11. 2017 r. o godz. 12.25 w czytelni szkolnej.
 
 
 
 

Rok szkolny 2016/2017

 

Rok szkolny 2017/2018

Tydzień Zakazanych Książek

Od 24 do 30 września obchodzimy międzynarodowy Tydzień Zakazanych Książek. Celem akcji jest zainteresowanie czytelników problematyką wolności słowa i mechanizmów cenzury. Z tej okazji nasi nauczyciele, p. Lilianna Grzegorczyk i p. Marcin Różański, zorganizowali dla klasy 3e wyjście  do Miejskiej Biblioteki Publicznej - filia nr 5. Gimnazjaliści wzięli udział w warsztatach "Papierowa rewolucja", które przeprowadził pracownik Instytutu Pamięci Narodowej - p. Mateusz Lipko. Największą atrakcją była okazja do wydrukowania tekstu metodą sitodruku. Poznaliśmy również przyczyny wprowadzania cenzury oraz książki, które funkcjonowały jako zakazane. My, zamiast zakazywać, zachęcamy do czytania zakazanych niegdyś książek.

 

Marcin Różański

 

 

 

Imprezy czytelnicze
Początek czerwca- nasza szkoła włączyła się w dwie ogólnopolskie akcje czytelnicze: flash mob czyli impreza w plenerze- "Jak nie czytam , jak czytam", w której uczestniczyła cała szkoła. Spotkaliśmy się na dziedzińcu naszego gimnazjum,uczniowie z kolorowymi plakatami, banerami i z książką w ręku, barwnym pochodem ruszyli do pobliskiego parku. Na znak, wszyscy zaczęliśmy czytać zabraną przez siebie książkę.

Akcja miała na celu pokazanie ,że młodzi ludzie czytają.

Drugą akcją -również ogólnopolską- była "Noc Bibliotek", którą zorganizowałyśmy wspólnie z paniami bibliotekarkami z BP filia nr 5 ul. Mieszka I. Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w podchodach literackich. Była świetna zabawa i zdrowe współzawodnictwo.
Więcej…
 

Środkowoeuropejskie wojaże

 

Pod koniec intensywnego roku szkolnego uczniom należy się chwila wytchnienia. Odpoczynek od podręczników i sprawdzianów przyniosła wycieczka klas 2e oraz 3b. Opiekę sprawowali wychowawcy - p. Joanna Fik i p. Paweł Jastrzębski, a także wychowawcy posiłkowi – p. Edyta Jędrzejewska i p. Marcin Różański.

Więcej…
 

TRZECIA  WIZYTA  UCZNIÓW Z GIMNAZJUM  NR  9  W  SZCZECINIE
W GYMNASIUM W LAUCHA AN DER UNSTRUT
 
 

      O tym, że „podróże kształcą”, wiadomo nie od dziś. To hasło przyświeca cyklicznej współpracy polsko –niemieckiej Gimnazjum nr 9 w Szczecinie z Burgenland-Gymnasium w Laucha w Saksonii-Anhalt.
Trzecia wizyta uczniów naszej szkoły w Niemczech, wraz z nauczycielami, panią Edytą Jędrzejewską i panem Marcinem Różańskim, odbyła się terminie 15-19.05.2017 r. Grupa polsko-niemiecka od początku bardzo dobrze się zintegrowała i porozumiewała, więc program wymiany zrealizowany został w miłej i przyjaznej atmosferze.
Więcej…
 

IV Festyn Rodzinny 2017

 

 

Oto fotorelacja z IV Festynu Rodzinnego w Gimnazjum nr 9 "Żyj zdrowo i sportowo" i jednocześnie Dnia Otwartego XVI Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, który odbył się 6 maja 2017r.

Więcej…
 
DZIEŃ FLAGI
 
 

Jak co roku, w ostatnim dniu kwietnia świętowaliśmy  w naszej szkole Dzień Flagi.  28 kwietnia 2017 był  dniem biało-czerwonym. Podsumowaniem wydarzenia było spotkanie w sali gimnastycznej, podczas którego wybrano- i nagrodzono drobnymi upominkami- najbardziej biało- czerwoną klasę (III d), ucznia (Andrzej z klasy 1e)  nauczyciela (p. Katarzyna Jurkiewicz ). Na zakończenie – wspólna rodzinna fotka biało- czerwonych Gimnazjum nr 9.

 

Więcej…
 
MISTRZOSTWA POMPKARZY
 
 
11 kwietnia, w obecności licznie zgromadzonej publiczności i kibiców, odbyły się mistrzostwa szkoły w robieniu pompek. Do walki o zwycięstwo , nagrody i sławę przystąpiło 15 śmiałków. Wśród uczestników dostrzec można było wysportowanych chłopców, odważne i sprawne dziewczęta oraz kilku średnio sprawnych nauczycieli (co widać na zdjęciach). Nad stroną sportową przedsięwzięcia czuwał p. Michał Mazur. Po wyrównanym, dramatycznym  boju zwycięzcą został Piotr Giec z klasy III c. Z rąk pani dyrektor odebrał pierwszą nagrodę  - WIELKĄ POMPKĘ (do roweru).

 

Więcej…
 
Lekcja biblioteczna 
 
11.04.2017 r. kl. I b wraz z wychowawcą p. M Różańskim odwiedziła BP filię nr 5 przy ul. Mieszka I.
Zaprzyjaźnione z naszą szkołą, a w szczególności biblioteką szkolną panie bibliotekarki, miło przyjęły uczniów, fachowo opowiedziały o księgozbiorze biblioteki oraz zasadach wypożyczania książek.
Atrakcją wizyty było zapoznanie uczniów z językiem migowym. W tajniki tego trudnego sposobu porozumiewania się osób głuchych i niedosłyszących, wprowadził nas p. Kamil Kowalski student Pedagogiki US, za co p. Kamilowi bardzo dziękujemy.
W ramach współpracy BP filia nr 5 z naszą biblioteką szkolną, zostaliśmy zgłoszeni do ogólnopolskiej akcji czytelniczej  "Noc bibliotek 2017" pod hasłem: "Czytanie porusza", która odbędzie się 2.06.2017r. Jest to jedna z większych imprez czytelniczych w kraju. Jesteśmy w trakcie przygotowywania atrakcji dla chętnych uczniów Gimnazjum nr 9.

 
Przerwa z książką 15
 
 
Kwietniowe spotkanie z cyklu "Przerwa z książką" za sprawą naszego gościa p. Joanny Szymańskiej, nauczycielki j. angielskiego przybliżyło nam jedną z najważniejszych amerykańskich książek o rasizmie-  
"Czarny jak ja" Johna Howarda Griffina. 
Amerykańskie Południe, rok 1959. John Howard Griffin, biały Teksańczyk, postanawia wcielić się w rolę czarnoskórego mieszkańca regionu. Ten szanowany wśród "swoich" dziennikarz, muzyk, fotograf, działacz spoleczny oraz bohater wojenny, decyduje, że jego metamorfoza będzie totalna. Goli więc głowę, przyjmuje środki wspomagające czernienie skóry, korzysta z lamp UV oraz farb i na kilkia tygodni staje się czarnoskórym obywatelem Południa.
Griffin, korzystając z jednej z najbardziej widowiskowej, ale też najskuteczniejszej metody dziennikarskiej - reportażu wcieleniowego, postanowił rozprawić się z mitem "amerykańskiej tolerancji i wolności". W możliwy sobie sposób chciał też wpłynąć na poprawę losów czarnoskórych współobywateli. Jego działanie było swoistym aktem desperacji, ale też odwagi,  również świadectwem tego, jak daleko można posunąć się w nienawiści i pogardzie do drugiego człowieka, uwzględniając jego kolor skóry.
"Ludzie osądzili mnie , nie kierując się żadną inną cechą. Miałem ciemną skórę i to był wystarczający powód, by odmówiono mi praw i swobód, bez których życie człowieka traci głębsze znaczenie i sprowadza się w zasadzie do biologicznego przetrwania".
To lektura , która powinna znaleźć się na waszej liście książek wartych przeczytania.
 

                                                                                       
                                                                 

 
 
Mistrzowie łyżwy
 
Najlepsi łyżwiarze naszego gimnazjum mogli pokazać swe umiejętności na lodowisku Azoty. Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie klas 1 c, 2 b oraz 2 e prezentujący poziom mistrzowski – widoczny zresztą na zdjęciach.
Więcej…
 

 Przerwa z książką 14

 

Nie istnieje chyba żaden współcześnie piszący twórca fantastyki naukowej, który mógłby równać się z talentem, inteligencją, rozmachem, przy tym cieszący się również wielkim uznaniem wśród krytyków jak Ianem Mcdonald. 

Więcej…
 
Mistrz jest tylko jeden!!! GM 9!!!
Nasi uczniowie z Gimnazjum Nr 9 podwójnymi Mistrzami Szczecina w Gimnazjadzie Klas Pierwszych!
We wtorek i w środę (7, 8 lutego) odbyły się finały "Ligi z Klasą" klas pierwszych chłopców i dziewcząt. Turnieje finałowe zostały rozegrane w Gimnazjum Nr 9 w Szczecinie i oba okazały się szczęśliwe dla Naszych podopiecznych. Panowie zmierzyli się w półfinale z GM 32, gdzie dosyć łatwo zwyciężyli 2:0, natomiast w finale po emocjonującym meczu zawodnicy z GM 9 zwyciężyli 2:1 z GM 24. Nasze Panie z GM 9 natomiast po rozegraniu bardzo dobrych meczy odniosły dwa zwycięstwa w półfinale 2:0 z GM 18 oraz w finale z GM 29 2:0.
Zawodnikom i zawodniczkom gratulujemy złotej korony Mistrza Szczecina!!!
Zdjęcia pobrane ze strony MOS Szczecin.
 
 
 
I Międzyszkolny Konkurs na Tłumaczenie Poezji
anglo- i niemieckojęzycznej
 
W piątek – 03.02.2017r. – w  Gimnazjum nr 9 odbył się I Międzyszkolny Konkurs na Tłumaczenie Poezji anglo- i niemieckojęzycznej. W  konkursie wzięło udział 14 uczniów z czterech szczecińskich gimnazjów.  Potyczki z poezją toczyli uczniowie z Gimnazjum nr 12, 17 oraz 29. Atmosfera w trakcie konkursu dopisała i wszyscy spisali się na medal. Jednakże zwycięzcy musieli zostać wyłonieni.
Więcej…
 

Wystawa prac uczniów

 

 

 Jak co roku możemy pokazać efekty pracy naszych uczniów na zajęciach plastyki i techniki, wykonanych pod kierunkiem mgr Kingi Kilian-Siarkowskiej i mgr Moniki Karpowicz. Wystawę prac naszych artystów można podziwiać na parterze tuż przy wejściu do szkoły. Warto się zatrzymać, popatrzeć i podziwiać - artyści są wśród nas. 

 

Więcej…
 
"Przerwa z książką" 
 
Uczniowie , którzy odwiedzili czytelnię szkolną w grudniu i styczniu i wzięli udział w spotkaniach z cyklu "Przerwa z książką" nie zawiedli się. Przedświąteczne spotkanie za sprawą p. Moniki Karpowicz przybliżyło uczniom debiutancką powieść Lisy Genovy "Motyl". 
Więcej…
 
 
Lekcja z olimpijczykiem
 
Klasa 1b bierze udział w programie „Kumulacja aktywności”. 
Więcej…
 
 
Kumulacja aktywności
 
Gimnazjum nr 9 w Szczecinie, już po raz trzeci przystąpiło do programu „Kumulacja Aktywności”, który organizowany jest przez Fundację LOTTO Milion Marzeń wraz z Honorowym Patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki i Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
„Kumulacja Aktywności” to program, jakiego w Polsce jeszcze nie było! Jego celem jest zachęcenie do aktywności fizycznej gimnazjalistów, poprzez możliwość treningu pod okiem prawdziwego sportowego mistrza. 
Więcej…
 

 

I Ty możesz zostać mistrzem

 

W dniu 16.12.2016r. w Gimnazjum nr 9 odbyło się pierwsze spotkanie z nowego cyklu „I Ty możesz zostać mistrzem", w którym to młodzież będzie miała okazję porozmawiać i poznać bliżej swoich idoli sportowych.

 

Więcej…
 
Strona 1 z 11
Gimazjum nr 9 wSzczecinie Template by Ahadesign RSS